Mini-Tris close on fast note
LAKE PLACID — The High Peaks Cyclery Mini-Tri season wrapped up Monday night with a large crowd and a competitive battle for the overall top finisher position.
Sean Davis, of Lake Placid, built a big lead after recording a swim time of 5 minutes, 52 seconds, then held on to beat last week’s champion, Joe Sullivan, of Schenectady. Davis completed the 12-mile bike course in 32:44 and the 3-mile run in 18:42 for a total time of 57:18 to lock up his third Mini-Tri victory of the season.
Sullivan was forced to play catchup after a swim time of 7:07. He turned in a bike time of 32:14 and a run time of 17:59 for a total of 57:20.
Brooke Kelley was the third overall finisher. She covered the swim course in 5:47, the bike in 33:01 and the run in 21:16 for a total time of 1:00:04.
Will Morris, of Wilmington, wasn’t far behind with a time of 1:00:28 to finish fourth overall.
Erica Iuvara, of Port Washington, was the second female finisher with a time of 1:10:52. Darci LaFave, of Lake Placid, was third in 1:12:52.
Monday’s Mini-Tri was comprised of 29 individual female racers, 34 men and seven teams.
There were a total of 271 racers from 20 different states and four different continents throughout the eight-week Mini-Tri series.
Everett Lamb recorded the fastest overall time of the season when he covered the course in 56:15 on June 17, the first night of the series. The fastest swim time of the season was 5:34, the fastest bike was 30:39 and the top run time was 15:41, according to High Peaks Cyclery’s Facebook page.
—
High Peaks Cyclery Mini-Tri #8
At Mirror Lake Beach, Lake Placid
Monday’s Results
FEMALE
SWIM BIKE RUN TOTAL
Under-12
Ellie DeKeukelaere (Kinnelon, NJ)
6:23 1:00:35 38:22 1:44:36
15-17
Susan Stevens (Saranac Lake)
11:51 44:45 27:28 1:24:04
Luella Lawrence (Malone)
7:53 46:20 31:04 1:25:17
18-29
Brooke Kelley
5:47 33:01 21:16 1:00:04
Deirdre Loftus (Lake Placid)
7:30 40:06 25:57 1:13:33
Shannan Pace (Richmond, VA)
9:39 43:32 24:45 1:17:56
Marnie Chaneey (Halfmoon)
9:03 38:55 31:05 1:19:03
Kelsey Morosky (Fairview, PA)
8:01 47:42 26:29 1:22:12
Sarah Kearney (Nicholville)
15:13 00:00 1:17:48 1:33:01
Briana Torrell (Webster)
12:41 52:03 29:56 1:34:40
Beatrice Naud (Montreal, QC)
11:28 51:12 38:51 1:41:31
30-39
Maggie Rokoszak (Staten Island)
9:05 39:41 26:24 1:15:10
Deanne Morris (Ambler, PA)
6:58 43:28 27:44 1:18:10
Karen Stauffer (Nicholville)
10:24 46:52 27:34 1:24:50
Marjorie Waterson (Lake Placid)
10:47 46:54 31:02 1:28:43
Kristy Martin (Morrisonville)
16:09 54:40 37:27 1:48:16
40-49
Erica Iuvara (Port Washington)
6:42 39:47 24:23 1:10:52
Sunida Harper (Lake Placid)
9:38 40:46 25:56 1:16:20
Kristen Hatch (Westport)
11:42 40:07 26:17 1:18:06
Nancy Schmeler
9:23 37:34 32:26 1:19:23
Kelly Sullivan (Keene)
9:22 43:57 27:22 1:20:41
Vanessa Johnson (Elizabethtown)
8:07 51:31 29:30 1:29:08
50-59
Darci Lafave (Lake Placid)
9:45 38:58 24:09 1:12:52
Ann Marenick (Lake Placid)
10:34 49:17 26:48 1:26:39
Caroline Boucher (Montreal, QC)
10:33 49:42 32:03 1:32:18
Sandra Cornell (Kingston)
11:18 52:52 31:15 1:35:25
60+
Kathy Ventura-Merkel (Brant Lake)
9:06 44:41 25:49 1:19:36
Nancie Battaglia (Lake Placid)
13:08 50:46 28:08 1:32:02
Sarah Patton (Onchiota)
10:38 53:35 30:04 1:34:15
—
MALE
13-14
Sae Iuvara (Port Washington)
8:59 41:07 27:12 1:17:18
Matthew Torrell (Webster)
12:38 00:00 1:23:30 1:36:08
15-17
Connor Torrell (Webster)
12:56 00:00 1:22:42 1:35:38
18-29
Sean Davis (Lake Placid)
5:52 32:44 18:42 57:18
Adam Nasta (Ithaca)
6:53 37:19 21:20 1:05:32
Mathew Snell (Morrisonville)
7:22 38:32 19:50 1:05:44
Justin McAuliffe (Shelburne, VT)
10:31 35:07 23:32 1:09:10
Tucker Lawrence (Malone)
9:31 38:11 22:07 1:09:49
Remy Scotto (Hoboken, NJ)
00:00 47:04 27:13 1:14:17
Connor McCluskey (Potsdam)
00:00 54:29 24:22 1:18:51
Jacob Torrell (Webster)
11:34 52:06 23:51 1:27:31
30-39
Keith Kogut (Saranac Lake)
8:54 35:56 21:07 1:05:57
Brandon Roman (High Falls)
9:56 44:05 15:41 1:09:42
Lyles Trombly (Canton)
10:13 38:45 22:56 1:11:54
Noah Lange (Whitisboro)
12:00 38:09 23:08 1:13:17
40-49
Joe Sullivan (Schenectady)
7:07 32:14 17:59 57:20
Will Morris (Wilmington)
7:36 32:19 20:33 1:00:28
Ben Stauffer (Nicholville)
8:55 33:50 22:41 1:05:26
Jay Fogarty (Holderness, NH)
8:33 35:15 23:09 1:06:57
Chad Greer (Potsdam)
11:12 39:26 27:09 1:17:47
Tony Martin (Chateaugay)
10:37 43:59 24:20 1:18:56
James Brown (Vass, NC)
9:37 — — DNF
50-59
Randy Kelley
6:31 34:25 26:03 1:06:59
David Balestrini (Lake Placid)
8:11 35:53 24:38 1:08:42
Bill Peer (Saranac Lake)
10:23 39:34 24:56 1:14:53
Mike Zerrahn (Plattsburgh)
9:51 37:41 29:30 1:17:02
Eric Powers (Lake Luzerne)
11:08 43:53 28:42 1:23:43
Steve Eldred (Lake Placid)
19:32 39:55 28:04 1:27:31
Arnold Ross (Ticonderoga)
15:58 42:41 33:04 1:31:43
Vladimir Sushko (Lake Placid)
10:07 44:09 37:30 1:31:46
60+
Jim Stacy (Hoosick Falls)
10:23 42:23 26:42 1:19:28
Bill Izzo (Lake Placid)
10:35 41:08 29:03 1:20:46
Karl Zaunbrecher (Saranac Lake)
10:00 39:28 32:06 1:21:34
John Harvery (Queensbury, VT)
8:58 43:50 52:48 1:29:00
—
TEAMS
Mark Scanio (Lake Placid)
Andrew Scanio (Lake Placid)
8:02 37:20 — 1:05:57
—
Greg Morosky (Fairview, PA)
Andrew Morosky (Fairview, PA
8:32 43:47 — 1:06:09
—
Chad Lawrence (Malone)
Paula Lawrence (Malone)
8:01 39:49 — 1:13:03
—
Melanie Finkenbinder (Aspers, PA)
David Finkenbinder (Aspers, PA)
9:18 51:48 — 1:16:22
—
Deane Nelson (Toronto, ON)
Stephanie Nelson (Toronto, ON)
Kathleen Schmeler (Houston, TX)
6:27 47:12 — 1:16:35
—
Tye Lawerence (Malone)
Wynonia Lawrence (Malone)
9:32 56:40 — 1:23:17
—
Alanna Winchell (Saranac Lake)
Lynn Bernacki (Saranac Lake)
Catherine Love (Bloomingdale)
11:31 54:16 — 1:21:03