×

Paul Smith’s College’s 2019 graduates

PAUL SMITHS – The following students will earn degrees today at Paul Smith’s College’s spring 2019 commencement ceremony:

Baking Arts & Service Management, BPS

* Gabriella M. Buehler, Delmar, NY

** Kayla Margaret Lyons, Uxbridge, MA

Skyler Elizabeth Lyons, Baldwinsville, NY

* Brittney D. Markee, Hastings, NY

Jordan A. Perron, Cumberland, ME

** Emma Grace Stoddard, Lowville, NY

Biology, BS

Jason Cohen, White Plains, NY

* Catherine Shumway, Seneca Falls, NY

Culinary Arts & Service Management, BPS

** Rae Bednar, Manorville, NY

Dalton Christiantelli, Moravia, NY

Sean Paul Conroy, Elbridge, NY

Selena Christina Hay, Staten Island, NY

Julia Ho, Syracuse, NY

Darren M. Sheftic, Auburn, NY

Ecological Restoration, BS

* Joseph John Hollner, Colonie, NY

** Jonathan Andrew Meadows, Walpole, NH

* Ryan A. Morr, West Salem, OH

Cassandra Schrader, East Northport, NY

Entrepreneurial Business Studies, BS

+ Gabrielle Lynn Fronckowiak, Margaretville, NY

Environmental Sciences, BS

Hannah M. Foster, Norwich, NY

Hayden A. Kline, Philadelphia, NY

Benjamin C. McInerney, Victory Mills, NY

William R. Tobin, Northford, CT

Taylor Van Liew, Waterloo, NY

Fisheries & Wildlife Sciences — Fisheries, BS

Shawn Casey, East Fishkill, NY

Deacon S. Chapin, Hennike, NH

Jared Chlus, Newport, NY

Adrian R. Forbes, Fairfield, VT

+ Justin Michael Rozema, North Haledon, NJ

Nicholas Scott Shalayda, Hebron, CT

* Matthew David Simpson, Brant Lake, NY

Fisheries & Wildlife Sciences –Wildlife, BS

Johannah Hope Allen, Barre, MA

Steven Gerald Campbell, Fairport, NY

Rocco Richard Cavalluzzi, Jr Greenville, NY

Courtney Ann Cronk, Earlville, NY

Liam Davies, Sauquoit, NY

+ Audrey Paige Emerson, Lyons Falls, NY

* Bradley R. Geroux, Bennington, VT

David Mark Gilleo, Wassaic, NY

Robert L. Kahlstrom, Otis, MA

Tyler Jacob Keim, Weare, NH

Ridge Michael Koebbeman, Stillwater, NY

** Anna Mehner, Troy, NY

*Brittany Peck

Scott Ld Richardson, Adams Center, NY

Kelly W. Starkweather, Rexford, NY

Matthew William Tolman, Center Harbor, NH

* Sarah Vivlamore, Norwood, NY

* Patrick Hazen White, Danville, VT

Forestry — Ecological Forest Management, BS

Zachary Daniel Jaminet, Barre, VT

Samuel J. Kergel, Ballston Spa, NY

Lily Adelaide Sher, Brookline, MA

Connor William Sherman, Sidney Center, NY

Forestry — Forest Operations, BS

Tyler J. Birchenough, Lowville, NY

Mitchell T. Bunic, Springville, NY

Trevor Keough, Saranac Lake, NY

+ William L. Musson, White River Junction, VT

*Michael D. Raichel, Alden, NY

Samantha Lynn Slingerland, Hudson, NH

Hotel, Resort & Tourism Management, BS

Tianna Imani King, Brooklyn, NY

+Moriah C. Lasker, Colchester, VT

Donovan Miller, Troy, NY

Caitlyn A. Verderber, Plattsburgh, NY

Integrative Studies, BS

Jordan T. Berryann, Saugrerties, NY

** Ashlee Charette, Saranac Lake, NY

Ronald Fina, Lake Clear, NY

+ Brianna Marie Fronckowiak, Margaretville, NY

Jonathan Allen Kolb, Red Creek, NY

Molly Rose McCarthy, Rochester, NY

Amber Noecker, Shoemakersville, PA

* Victoria F. Schickedanz, Albany, NY

Natural Resource Conservation & Management, BS

Collin Clifford Coburn, Wayland, NY

Brandon Wayne Dummitt, Liverpool, NY

Benjamin L. Fisher, Claremont, NH

Brandon Lee Johnson, Collins, NY

Ryan Lowe, Saratoga Springs, NY

Erica L. Martin, Fort Covington, NY

Ryan E. Richer, Horseheads, NY

Erin Elizabeth Rogers, Pawling, NY

* Robert John Visicaro, Saranac Lake, NY

Parks & Conservation Management, BS

Brendan James McMerriman, Pomfret, CT

Edward F. Miller, Pittsford, NY

Jacob Giavani Petralia, Schuylerville, NY

Kerry Anne Rice, Albion, NY

* Franklin John Smith, Middletown, NY

Jack Vincent Stacey, Binghamton, NY

Recreation, Adventure Education & Leisure Management, BS

** Adaiah L. Bauer, Lacona, NY

Joshua A. Beuschlein, Temperance, MI

* Spencer Bucolo, Paul Smiths, NY

Recreation, Adventure Travel & Ecotourism, BPS

Keith McIntosh, Marcellus, NY

Sustainable Communities & Working Landscapes, BS

Benjamin J. Kleptz, Jericho, VT

Matthew Ryan Syke, Edmeston, NY

Arboriculture & Landscape Management, AAS

Daniel R. Bellavance, Westport, MA

Culinary Arts, AAS

Connor M. Caratozzolo, Seneca Falls, NY

Brianne Graham, Pembroke, NH

Nicholas L. Wheaton, Geneva, NY

Forest Technology, AAS

Christian Fisher, Lake Placid, NY

Matthew T. Jerome, Rexford, NY

Hotel & Restaurant Management, AAS

** Emma Grace Stoddard, Lowville, NY

Integrative Studies, AA, AS

Lucas Costanzo, Galway, NY

Owen M. Denton, Elizabethtown, NY

**Benjamin T. Goldschmidt, Falls Church, VA

Brian Horan, Saint Petersburg, FL

Leonard C. Johnson, Russell, PA

Adam Scott Ploof, Plattsburgh, NY

Surveying Technology, AAS

+ Siena Allen, West Winfield, NY

Gavin R. Baker, Montgomery Center, VT

Eric Thomas Mance, Slate Hill, NY

Remington R. O’Hara, West Leyden, NY

Lane A. Petrelia, Mayfield, NY

** Nathan Warren, Bridport, VT

COMMENTS