Sullivan runs to Mini-Tri victory
LAKE PLACID — Joe Sullivan was the lone individual competitor to finish Monday’s High Peaks Cyclery Mini-Tri in under an hour.
The Schenectady resident tore up the course with an overall time of 57:14 that included the fastest run of the night at 18:24. Everett Sapp, of Beekmantown, was second in 1:00:27 and John Hartpence, of Hamilton was third in 1:01:01.
The team of Randy and Brooke Kelley crossed the line in 58:32 to take first place in the relay division. Michelle Lake, of Virginia, was the first woman across the finish line with a time of 1:08:39, followed by Rosanne Van Dorn, of Lake Placid, in 1:09:47.
The mini-triathlon course consisted of a 400-yard swim, a 12-mile bike and a 3-mile run.
The Mini-Tri season continues next Monday, with registration opening at 5:30 p.m., followed by racing at 6:30 p.m. Go to www.highpeakscyclery.com or call 518-523-3764 for more information.
—
High Peaks Cyclery Mini-Tri #7
At Mirror Lake Beach, Lake Placid
Monday’s Results
FEMALE
SWIM BIKE RUN TOTAL
15-17
Susan Stevens (Saranac Lake)
11:51 46:46 29:08 1:27:45
—
18-29
Sarah Kearney (Nicholville)
14:30 45:53 31:39 1:32:02
—
40-49
Michelle Lake (Reston, VA)
7:08 35:24 26:07 1:08:39
Rosanne Van Dorn (Lake Placid)
9:31 37:24 22:52 1:09:47
Meg Gray (Herndon, VA)
9:13 41:41 25:07 1:16:01
Sunida Harper (Lake Placid)
10:21 40:49 26:25 1:17:35
Kristen Hatch (Westport)
11:19 40:35 26:38 1:18:32
Kelly Sullivan (Keene)
9:23 45:25 26:56 1:21:44
Jennifer Nadeau (Barrington, RI)
9:16 51:07 26:58 1:27:21
Crissy Batt (Lake Placid)
9:10 49:29 31:30 1:30:09
Carrie Rolfzen (Carthage)
13:12 53:39 38:18 1:45:09
—
50-59
Darci Lafave (Lake Placid)
10:08 39:40 24:15 1:14:03
—
MALE
18-29
Everett Sapp (Beekmantown)
6:47 33:47 19:53 1:00:27
Hayden Reidy (Plattsburgh)
6:17 35:13 24:08 1:05:38
Tucker Lawrence (Malone)
9:32 39:02 21:56 1:10:30
Sam Racette (Chicago)
9:37 38:36 24:27 1:12:40
Connor McCluskey (Potsdam)
10:06 44:50 23:52 1:18:48
—
30-39
DJ Racette (Saranac Lake)
8:06 35:19 21:33 1:04:58
Keith Kogut (Saranac Lake)
9:26 36:59 21:12 1:07:37
—
40-49
Joe Sullivan (Schenectady)
7:21 31:29 18:24 57:14
John Hartpence (Hamilton)
6:19 32:23 22:19 1:01:01
Matt Cook (Lake Placid)
8:31 34:47 23:44 1:07:02
Jay Fogarty (Holderness, NH )
8:23 35:59 23:15 1:07:37
—
Ben Stauffer (Nicholville)
8:31 35:42 24:30 1:08:43
Jay Guthin (Barrington, RI)
7:08 37:22 25:55 1:10:25
Kristian Andersen (Westfield, NJ)
9:07 40:09 28:26 1:17:42
Chad Greer (Potsdam)
11:35 40:19 28:29 1:20:23
—
50-59
David Balestrini (Lake Placid)
8:16 36:47 25:01 1:10:04
Mike Zerrahn (Plattsburgh)
9:49 37:58 29:32 1:17:19
—
Male 60+
Jim Stacy (Hoosick Falls)
10:19 41:58 27:25 1:19:42
Bill Izzo (Lake Placid)
11:26 40:56 29:12 1:21:34
Greg Denning (Lake Placid)
13:50 50:43 23:45 1:28:18
John Harvery (Queensbury, VT)
9:32 44:56 38:09 1:32:37
—
TEAMS
Alison Silver (Plattsburgh)
Mathew Snell (Morrisonville)
6:46 41:42 20:15 1:01:57
Randy Kelley
Brooke Kelley
5:40 38:08 58:32
Jim Grant (Lake Placid)
Vladimir Sushko (Lake Placid)
Everett Sapp (Beekmantown)
7:15 48:44 19:53 1:00:27
Chad Lawrence (Malone)
Paula Lawrence (Malone)
7:57 40:04 1:13:00
Mark Wilox (Lake Placid)
Karen Delaney (Lake Placid)
6:20 52:39 32:35 1:25:14
Sean Davis 5:39 (swim only)